Oś pionowa czy pozioma?

Wiatraki są ważnym elementem naszego życia, dlatego długo się zastanawiałam czy wybrać te o pionowej osi czy te o poziomej osi.

Zaletami wiatraków o osi pionowej na pewno jest to, że są ciche i można je budować bezpośrednio na dachach domów oraz nie zatrzymują się przy silniejszym podmuchu wiatru, ale kręcą się szybciej. Minusem jest to, że jest kilka typów kształtu wirnika, które niekoniecznie muszą pasować do wystroju naszego domu.

Te wiatraki z turbinami o osiach poziomych są najbardziej klasyczne oraz są najbardziej rozpowszechnione. Przy silniejszym wietrze są one wyłączane, ponieważ dochodzi do samo zatrzymania się i w efekcie nie powstaje prąd. Często są one głośne oraz ważą dużo, więc w razie wypadku mogą powstać duże straty, dlatego w mniejszych miejscowościach buduje się je na wieży karatowej, przez co przy silniejszym podmuchu wiatr przechodzi przez puste przestrzenie pomiędzy stalą. Czasami ptaki są zdezorientowane i uderzają w śmigła albo w gondole przez co giną na miejscu. Wiatraki te są głównie budowane na polach i nie można ich budować bardzo blisko domu.

Moim zdaniem warto inwestować w te wiatraki o pionowej turbinie wiatrowej, przez co możemy być pewni, że o każdej porze będziemy mieli prąd, a dodatkowo są one szybkie w montażu. Oczywiście nie można ich budować na ziemi przy budynku, ponieważ jest tak zwana susza/cisza wietrzna i cała instalacja pójdzie na marne.